Мета уроку:
ознайомити учнів з життям і діяльністю перших князів Київської
Русі; дати коротку
інформацію про кожного з них;
Формувати навички
самостійної та групової роботи, розвивати
вміння чітко і логічно
висловлювати свої думки, працювати з
історичними джерелами:
підручником, атласами, таблицями. Розвивати інтерес до
історії Батьківщини.
Обладнання: карта
«Київська Русь», портрети князів.
План
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних нань.
3. Повідомлення теми та мети уроку
4. Підведення підсумків уроку
5.Домашнє завдання
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація
опорних нань.
1.Як
назфивається тема, яку ми закінчили
вивчати?
2.Чи
сподобалось вам перше знайомство з історією?
3.Чи
цікаво вам дізнатися, що відбувалося на теренах України у 1Х – Х1 ст.?
3. Повідомлення теми та мети
уроку.
Вчитель:
тема, яку ми починаємо вивчати так і називається « Княжа Україна – Русь».
Подивіться на дошку, епіграфом до уроку є такі слова:
Квітне Київська держава,
Всі з’єднавши племена.
Від стрімких Карпат до Дону
Розіслалася вона.
Ще раз уважно подивіться на епіграф та
емблему і скажіть, про що сьогодні ми будемо говорити на уроці?
Вчитель узагальнює відповіді учнів,
наголошуючи на задачах уроку.
Діти записують у зошитах тему уроку.
Запитання вчителя: Пригадайте легенду про
заснування Києва?
Хто був першим Київським князем? Знайдіть у підручнику, що там говориться про
Кия?
А тепер знайдіть у другому абзаці, хто був
наступним
Київським князем? Що говориться в підручнику
про
Аскольда? Знайдіть і зачитайте відповідь на
запитання у Підручнику.
Подивіться на таблицю на дошці та знайдіть на
ній портрети князів, про яких ми тільки що говорили ( діти показують на таблиці
портрети Кия та Аскольда).
-Знайдіть
на пелюстках нашої емблеми ім*я наступного князя.
Чому в історію він увійшов, як Олег Віщий?
Учні
знаходять у тексті відповіді на ці запитання, а у зошитах записують дати його
правління.
Вчитель
пропонує учням знайти на пелюстках квітки імена князів, про яких вже говорили
на уроці.
-
подивіться в таблицях і знайдіть, до
якої династії відносились князі, про яких ми вже говорили?
-
хто був наступним князем у Київській
Русі?
-
знайдіть у підручнику відповідь на
запитання: що стало причиною смерті князя Ігоря? ( на дошці і у зошитах учні записують імена
князів та роки їх правління).
Фізкульт хвилинка:
Ми почали
вивчати життя перших Київських князів і фізкультхвилинка буде пов’язана з темою
уроку. Я читаю вірш про князя, а Ви жестами та мімікою будете супроводжувати
читання.
Став збиратись
князь в похід,
Треба мати
гарний вид.
Подивився
навкруги,
Може близько
вороги?
Ось накинув плащ
на плечі,
Позбирав ще й
інші речі,
Взув шкіряні він
чоботи,
Можна братись до
роботи.
Уклонився він
дружині,
Помахав рукой
дитині,
Передав батькам
привіт,
Ну от ви трошки
відпочили і можемо працювати далі.
Вчитель:
наступною княгинею в Київській Русі була Ольга , дружина Ігоря. Своє правління
вона почала з того, що помстилася деревлянам. Давайте прочитаємо про це у
літопису «Кроссворд "Осень"УгадайУкраїнські землі в другій половині XVІІІ ст.Київські князіВкажи правильно гетьманаГалицько-Волинські земліПовість минулих літ». Дайте оцінку цьому вчинку Ольги.
В історію Ольга увійшла, як Хитра, Мудра,
Свята. Чому її так назвали? Дайте відповіді рядками з підручника.
Тепер
подивіться на нашу квітку і скажіть, про якого князя ми ще не говорили?
Правильно, це – Святослав, син Ігоря і Ольги. Він увійшов в історію, як князь –
завойовник. Чи справедливо його так назвали? На це запитання ви зможете
відповісти тоді, коли прослухаєте повідомлення про Святослава, яке підготувала
учениця ( учні слухають повідомлення і дають відповідь на проблемне запитання).
4. Підведення підсумків уроку:
-
як називалась тема, яку ми сьогодні
розглянули?
-
Про яких князів говорили на уроці?
-
Які види роботи ми використовували?
А тепер, щоб перевірити, як ви засвоїли
матеріал, виконаєм таке завдання: кожен отримує квіточку, у якій 6 пелюсток. Я
буду читати вірш про князя, а ви повинні здогадатися про кого йде мова, і
написати на пелюстках ім*я князя відповідно до тексту вірша ( з дошки емблему
вчитель знімає, перед виконанням роботи).
1.
Це був сміливий князь-вояка,
Все
в таборах він проживав,
І
все своє життя відважно
З
ворогами воював.
Як
на кого йшов війною,
Говорив:
«Іду на Вас!»
І
в боях демонстрував він
Безперечно,
вищий клас!
(
Святослав.)
2.
Звуть одні «Свята і Мудра»,
Інші
жорсткою наречуть,
Данину
впорядкувала,
Дипломатів
привічала.
Мудра
жінка, добра мати,
Напишить,
як її звати?
(
Ольга. )
3.Любив
коня, ходив в походи,
Так ішли
швиденько годи.
Та прийняв смерть він від коня,
Не вберегла його броня.
( Олег. )
4.Пішов
він раз за даниною,
Наче вже багато взяв.
Та здалося – недостатньо,
Надо ще, друзям сказав.
Та деревляни не дрімали,
Вбили князя й поховала.
( Ігор.)
5.Столицю
нашу на честь його назвала,
І першим князем Київським вважали.
( Кий.)
6.Той
князь хоробрий був і вдалий,
Походів він здійснив чимало.
Із Візантієй воював,
Торгівлю морем розвивав.
( Аскольд. )
Тепер
заповнені квіточки, діти передають вчителю. Кожен отримує оцінку за виконане
завдання.
5.Домашнє
завдання:
Обов’язкова
частина: прочитати параграф 6, відповісти на запитання в кінці параграфу.
Творчє
завдання: скласти кросворд на 4 – 5 слів про князів.
Київські князі
http://learningapps.org/display?v=pwr56zy4201
Міста, річки і країни
Галицько-Волинська держава
Впізнай гетьмана
http://learningapps.org/display?v=pwr56zy4201
Міста, річки і країни
Галицько-Волинська держава
Впізнай гетьмана